Pojištění nemovitosti

Máte správně pojištěnou Vaši nemovitost?

004   020       

Základem je definice, co všechno spadá do pojištění nemovitosti a co je předmětem pojištění domácnosti.  Na to existuje jednoduchá pomůcka. Představte si, že nemovitost je krabice a domácnost, všechno, co z ní vysypete. Do pojištění domácnosti navíc patří stavební součásti nemovitosti, jako je např. kuchyňská linka, plovoucí podlaha nebo vestavěná skříň.

Pro ty z Vás, kteří plánují výstavbu rodinného domku rozhodně doporučujeme pojištění stavby nemovitosti. Vztahuje se na volně položený materiál a živly (vichřice, požáry nebo povodně). Hrubou stavbu lze pojistit ihned po zahájení výstavby. Stačí dodat číslo stavební parcely. Hodnota rodinného domu se v průběhu výstavby mění, a proto se doporučuje pojistit se na budoucí hodnotu domu.

Pojištění rodinného domku nebo bytu je povinné pro všechny majitele hypotečních úvěrů. Pokud pronajímáte byt, hradíte pouze pojištění nemovitosti, zatímco nájemník by si měl ve vlastním zájmu hradit pojištění domácnosti.

Pojištění domácnosti se rozhodně vyplatí, protože pokrývá i škody způsobené vašim sousedům. Klasickým příkladem je, když Vám vyteče pračka a nájemníkovi pod Vámi začne kapat voda ze stropu. Pojištění domácnosti lze sjednat včetně asistenčních služeb, jako je např. bezplatné otevření bytu, pokud si zabouchnete dveře.

K pojištění domácnosti lze sjednat pojištění odpovědnosti, které Vám rozhodně doporučujeme. Lidově se mu říká „pojistka na blbost“ a hodí se zejména pokud máte malé děti nebo čtyřnohé mazlíčky. Pojištění odpovědnosti se opravdu vyplatí. Za pár stovek korun ročně získáte několikamilionové krytí.

Pojištění občanské odpovědnosti nepokrývá škody způsobené v práci. Na ty se vztahuje pojištění pracovní odpovědnosti.

V každém případě se na pojištění nevyplatí šetřit. Domácnost i nemovitost pojišťujte na reálnou hodnotu. Tím předejdete problémům s vyplacením pojistky.

Pokud jsou součástí Vaší domácnosti cennosti, např. obrazy, sochy, filatelistické sbírky nebo šperky, bude v případě pojistné události pojišťovna potřebovat jejich odhady.