Jak zabezpečit nemovitost v době dovolené

Rodina na letišti

Doba dovolených je v plném proudu. Pojištění nemocí, úrazů zavazadel nebo storna je pro většinu z nás již samozřejmostí, ale málokdo věnuje pozornost ochraně bytu nebo domu.

Někteří z nás si mohou kontrolu domácnosti v nepřítomnosti spojenou např. se zaléváním květin nebo péčí o domácí mazlíčky domluvit se sousedy nebo příbuznými. Ostatním hrozí riziko vloupání. Statistiky potvrzují, že případů vloupání je v době dovolených více.

Existuje nějaká prevence?

Pokud máte dlouhodobě pojištěnou domácnost, jsou případné škody hrazeny právě z této pojistky. Pokud Vaši domácnost není pojištěna, lze ji pojistit krátkodobě v rámci cestovního pojištění.

O plánované dovolené se zmiňujte jen nejbližším.  Rozhodně o termínu dovolené neinformujte širokou veřejnost prostřednictvím sociálních sítí.

Pokud nemáte na domě umístěnou funkční kameru, pomůže i dočasná instalace její repliky. Další variantou je cedulka upozorňující na přítomnost čtyřnohého hlídače, i když ho ve skutečnosti nemáte.

Pomocí elektronických spínačů lze nastavit zapínání a vypínání světel.

Známkou vaší nepřítomnosti je i přeplněná poštovní schránka. Proto se domluvte s poštovní doručovatelkou o předávání pošty sousedům nebo její zanechání k vyzvednutí na poště.

Pro případ, že by i přes tato opatření došlo ke vloupání do Vaší nemovitosti, doporučujeme uložit veškeré cennosti na bezpečné místo ideálně mimo domov. Můžete využít např. bezpečnostní schránku. Cena za pronájem za klid v době dovolené rozhodně stojí.