Investice do bytu se vyplatí

Podle čeho byt vybírat?

ING_33594_239589

Pokud uvažujete o starším bytě, vyplatí se pořídit ho v lokalitách, kde se nové byty už nestaví, např. v Praze na Vinohradech. Naopak pořízení staršího panelákového bytu byste se měli vyvarovat. Na sídlištích je řada bytů, které kvalitativně zaostávají za běžným standardem dneška. Proto je jejich cena poměrně nízká, stejně jako nájemné. Přitahuje to lidi, kteří nejsou tak společensky začlenění. Čím více se bude takových lidí do dané lokality stěhovat, tím spíše tam budou dále ceny nemovitostí klesat.

Novostavby si pořizují lidé, kteří mají určité prostředky nebo hypotéku. Máte tedy jistotu, že vašimi sousedy nebudou lidé z okraje společnosti. Velkou výhodou bytu v novostavbě je záruka. U starších bytů musíte dávat pozor na skryté vady. Příkladem skryté vady staršího bytu, kterou nevidíte okamžitě jsou např. stoupačky. Jejich výměnu sice hradí všichni obyvatelé domu, ale ani tak nejde o malý výdaj. Doporučujeme zjistit stav střechy, jejíž oprava také představuje nemalý náklad.

Pokud plánujete pořízení bytu v novostavbě, měli byste si prověřit developera. V první řadě jde o informace o historii jeho podnikání a bezdlužnosti. Mnoho developerů vyzdvihuje svůj systém řízení kvality ISO 9001, ale to neznamená, že jde o kvalitní firmu. Každý developer by měl mít vlastní kontrolní a zkušební plán a na vyžádání by neměl mít nic proti nahlédnutí. Byt vybírejte v lokalitě s dostatečným množstvím zeleně, která není prašná ani hlučná. Podmínkou je rozvinutá infastruktura. V blízké vzdálenosti by měly být obchody a další služby, školka a základní škola. Důležitá je vzdálenost od centra. V Praze jsou vhodné lokality vzdálené od metra cca 3 zastávky autobusu nebo tramvaje. Žádanější jsou byty ve vyšších podlažích, zejména pokud je z bytu výhled. Byt mimo přízemí by měl mít balkon nebo terasu. Z přízemních bytů jsou atraktivní ty, které mají předzahrádku, což je výhodou pro rodiny s dětmi nebo majitele psů.

Nedoporučujeme pořizovat byt orientovaný na sever, protože bude špatně osluněn. Z hlediska parkování je nejlepší možností uzavřená garáž, ať už nadzemní nebo pozemní. Podzemní otevřené parkovací stání je standardní variantou. Jak poznat, zda cena bytu odpovídá? Cena menšího bytu 1 + kk nebo 2 + kk by měla odpovídat dvacetinásobku ročního nájemného. Vyplatí si pořídit investiční byt? U malých bytů z novostaveb lze dosáhnout výnosu minimálně pěti a spíše i šesti procent, pokud byt dobře pronajmete. Co se týká časové náročnosti, obnáší pronájem bytu nejvýše 20 hodin času ročně.

Nemovitosti a z nich především byty představují nejlepší možnost investice, pokud porovnáme riziko, výnos a likviditu. Při minimálním riziku umožňují již zmíněný výnos minimálně 5 % ročně, a přitom mají dobrou likviditu. Pokud nemovitosti porovnáme s dalšími možnými investicemi, jako je např. zlato a akcie, nemovitosti jednoznačně vítězí. V dlouhodobém měřítku cena zlata kolísá. Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou, a to rychleji než inflace. Akcie jsou vysoce rizikovým produktem, na kterém lze vydělat, ale také prodělat.