Home Staging

Co je to Home Staging a proč je důležitý při prodeji nemovitostí?

Home Staging 1       Home staging 2

Home Staging je příprava nemovitosti na prodej nebo pronájem a je důležitým předpokladem profesionální prezentace nemovitosti na realitním trhu. Díky němu je většina nemovitostí prodejná do šesti týdnů za cenu vyšší o 10% v Evropě a o 15% v USA. Základem je neprodávat prázdné místnosti, ve kterých kupující nezíská představu, co všechno se tam může vejít. Od nákupu odrazuje i nepořádek nebo místnosti přeplněné nábytkem.

U běžných bytů by zařízení nemělo být příliš luxusní, protože to navozuje pocit příliš vysoké ceny. Prohlídka by měla být zážitkem pro všechny smysly, a tím vyvolat chuť koupit a utvrdit kupujícího              o správnosti tohoto rozhodnutí.

Díky Home Stagingu lze zatraktivnit nejen samotné prohlídky, ale i online & offline prezentaci nemovitosti. Videa a fotografie díky němu působí atraktivním dojmem. Je potřeba zapůsobit, protože o dojmu rozhoduje prvních 30 sekund.

Kromě již zmíněné čistoty hraje důležitou roli světlo, vhodně zvolená neutrální barevnost a vůně. Je vhodné provést drobné opravy, aby nikde např. nekapaly kohoutky.

Ze všech místností je potřeba odstranit nevhodné dekorace v podobě např. nožů, pravých kožešin nebo fotografií členů rodiny. V rámci úklidu je potřeba myslet i na hračky nebo pelíšky domácích mazlíčků, které také patří mezi nevhodné dekorace. Naopak vhodnými dekoracemi  jsou zrcadla, neutrální obrazy, květináče nebo vázy s květinami.

Vůně hraje při prodeji důležitou roli. Díky příjemné vůni zůstane nemovitost déle v paměti. Doporučuje se před prohlídkou vyvětrat a toaletu, koupelnu a ložnici lehce provonět bytovým parfémem. Velmi atraktivní je např. vůně kávy, kterou můžeme před prohlídkou připravit. Vlivem vůní na nákupní chování se zabývá scent marketing a budeme jim věnovat samostatný článek.

Je-li součástí nemovitosti i balkon, terasa nebo zahrada, i jejich dojem hraje roli při rozhodování.

Zdroj: Kniha Home Staging, Iris Houghton, Tina Humburg, Wiebke Rieck