Dopady pandemie koronaviru na český realitní trh pohledem experta

Jak ovlivní pandemie koronaviru český realitní trh?

whn400x400-k90f9-bd46d-020-2-3e978a309f

 

Faktorů, které budou ovlivňovat dopad na trh nemovitostí je celá řada. Hypotéky jsou sice výhodnější, ale banky jsou více selektivní při výběru klientů. Trochu to připomíná situaci v letech 2008 a 2009, kdy byly úvěry levné, ale hůře dostupné.

V Praze už nastal pokles nájmů o 10 % - 20 % podle lokality, a to především v centru města, kde bylo nejvíce bytů pronajímáno formou krátkodobých pronájmů.  Zde někdy dochází i k poklesu 30 %. Pokud bude tento trend dlouhodobý, bude mít za následek snížení výnosnosti těchto nemovitostí.

Jako důsledek preferencí převážně tuzemských dovolených lze očekávat nárůst cen pronájmů u rekreačních nemovitostí.

Poklesne rozhodně cena hotelů. Tato nemovitostní třída byla v průběhu posledních tří let nedostatková a cena se pohybovala směrem nahoru.

Na českém trhu působí celá řada zahraničních investorů. V této chvíli si vyzkoušeli, jaké to je mít zainvestováno a nemít dostupnost. Pokud jde o individuální investice, o které se nestará team lidí, je to kategorie, která je ohrožená a bude tendence tyto nemovitosti prodat.

Na trh se pravděpodobně dostanou hypoteční nemovitosti domácností, u kterých dojde k výpadku příjmů.

Jsou oblasti, kde naopak došlo k růstu. Během karantény, narostla poptávka po bydlení na předměstích větších měst. Pandemie oživila tendenci „Nevadí mi dojíždět, hlavně když budu mít více prostoru a budu někde, kde je klid a zeleň.“ Hlavě se to týká rodin, které čekají potomka a lidí poproduktivního věku, kteří mohou spadat do rizikové skupiny.

Zdroj: Rozhovor s Petrem Vomastkem z cyklu ABCD Investora z 10. 7. 2020