Aktuální situace na realitním trhu

Srovnání aktuální situace na realitním trhu s podzimem roku 2021 Zatímco před rokem na realitním trhu převládala poptávka, probíhaly aukce a prodávající si vybírali kupující, letos se v důsledku výrazného zhoršení ekonomické situace karta naprosto obrací.

Hlavní a zásadní změnou je úbytek kupujících z důvodu vysokých úrokových sazeb. Ty dosahují i více než 7 % oproti letům předešlým, kdy bylo běžné získat úrokovou sazbu kolem 2-3 %.
Další příčinou úbytku kupujících je zvýšení nákladů domácností. V září činil meziroční nárůst cen 18 %. Nabídka nemovitostí v celé republice výrazně vrůstá a kupující si z nabídek vybírají především podle ceny.
Výjimkou jsou atypické nemovitosti (např. prvorepublikové vily) a nemovitosti v lukrativních lokalitách (např. v centrech měst), kde tento trend není tak markantní.  
Aukcím odzvonilo a místo nich některé realitní kanceláře naopak nabízejí úhradu i více než poloviny ceny nemovitosti dopředu.
Protože mladí lidé nechtějí a často ani nemohou čerpat hypoteční úvěr, výrazně vzrostla poptávka po pronájmech, které shánějí i občané z Ukrajiny a v důsledku toho ceny pronájmů zejména v Praze a větších městech neustále rostou. Pronajímatelé v Praze si aktuálně mohou vybírat z desítek, někdy dokonce stovek zájemců a na zajímavé byty k pronájmu v blízkosti metra doslova stojí fronta.
V poslední době jsem zaznamenala trend, že mladé rodiny, které by si dříve pořídili rodinný dům na hypotéku, preferují nákup pozemku a staví svépomocí.
S ústupem pandemie více lidí začalo cestovat do zahraničí a to způsobuje, že zájem o rekreační nemovitosti začal opadat.

Takhle to vidím ve své praxi já. A jaké jsou Vaše poznatky?
Ing. Veronika Urbanová